Fogyás és diéta
Fogyókúra módszerek
A fogyókúra és a diéta között az a legfőbb különbség, hogy amíg az előbbi a testsúly csökkentésére irányuló huzamosabb eljárás, addig az utóbbi az étrendünk kialakítását jelöli. Ebben a részben szeretnénk pár fogyókúrás rendszert bemutatni, amit fontos megjegyezni, hogy egyik sem működik elhatározás és kitartás nélkül. A "csodafogyókúrákat" meghagyjuk másoknak...
Gerson-diéta
„Azt, amit egy nemzedék az emberi tudás csúcsteljesítményeként tisztel, gyakran botorságnak tűnik a következő nemzedék szemében - amit ebben az évszázadban babonának tekintenek, az a következő században a tudomány alapjává válhat" – vallja Beata Bishop a Gerson diéta legismertebb európai terjesztje.
A diéta megalkotója Dr. Maximilian Gerson, aki azon géniuszok közé tartozott, akiket nemcsak kortársai, de az egy évszázaddal késbb él nemzedék tagjai is nehezen értenek. Ő is saját betegsége révén alkotta meg kitűnő méregtelenítő módszerét, melynek betartásához általában kizárólag a daganatos betegek éreznek elég elszántságot, ezért velük van a legnagyobb tapasztalat. Természetesen alkalmazható a diéta minden más betegség esetén, ha a szervezet elsalakosodása ezen méregtelenítő diétával kiküszöbölhető. Szigorú figyelmeztetés: a Gerson-diétát csak orvossal való konzultáció után kezdjük el!A terápiás diéta magas biológiai értékű élelmiszerekből áll. Alapja az óránként frissen préselt zöldség- és gyümölcslevek fogyasztása, kizárólag biológiai termesztéssel elállított alapanyagokból. Ennek következtében a diéta túlnyomórészt növényi szénhidrátokból áll. Magas káliumtartalom mellett alacsony nátriumtartalom, fehérjében és zsiradékban szegény. Gyógyszerkiegészítésként sósav-pepszín, hasnyálmirigyenzimek, májkapszula, Lugol-oldat, pajzsmirigy-kivonat, méhpempő, lenolaj, ricinusolaj szerepelhet. A diéta része a rendszeres ricinusolajjal vagy/és kávébeöntéssel történő bélürítés.
Néhány általános tanács:
- Az elfogyasztott ételnek kb. felét nyers zöldség vagy gyümölcs alkossa -- lehetőleg valamilyen friss salátával kezdjük az étkezést!
- Minden zöldséget a lehető legkevesebb vízben főzzük meg, hogy a tápanyagokból minél kevesebb menjen veszendőbe.
- Ne használjunk sót, borsot, vagy más erős fűszert. Használjunk inkább gyógynövényeket: rozmaringot, bazsalikomot, kakukkfüvet, borsikafüvet, metélőhagymát,
ánizst,édesköménymagot, babérlevelet,kaprot, majoránnát, sáfrányt, tárkonyt, zsályát!
- A cukrot és az édességet szigorúan ki kell hagyni!
- Minden főétkezéshez igyunk egy nagy pohár frissen préselt sárgarépa-almalevet.
- Kerüljük a finomított gabonaféléket: fehérkenyeret, fehérlisztből készült péksüteményeket!
- Legalább három hónapig egyáltalán ne fogyasszunk tejtermékeket!
- Fogyaszthatunk zabpelyhet, ami kapható a bioboltokban, bio barna cukor,bio méz, lenmagolaj, juharfaszirup, aszalt gyümölcsök(csak kénezetlen bio termék) ecet ( vörösborecet, almaecet), bio borsmenta tea, bio kamilla tea.
- Ne készítsünk kevert gyümölcstálat !!! Az egyes gyümölcsökből felszabaduló gázok a többi gyümölcs gyorsabb romlását idézik el. Ehetünk:alma, szőlő, cseresznye,mangó, őszibarack, narancs, sárgabarack, grapefruit, banán, mandarin, körte, szilva, dinnye, papaya, datolya, szilva
- Csak fordított ozmózis során nyert vizet, vagy desztillált vizet fogyasszunk!
- A fogkrémünk fluorid és nátriummentes legyen (aloe,organic mission, ayurveda)
-A sampon, szappan természetes legyen, mindenféle színezék, illat, só, vagy protein hozzáadása nélkül. Dezodor nem használható, nőknek csak természetes alapanyagú
egészségügyi betét használható, a WC papír klórmentes legyen.
A Gerson diéta célja, hogy a szervezetet megszabadítsa a méreganyagoktól és azután távol tartsa azoktól. A környezetszennyezés, a stressz és az egészségtelen adalék anyagok által telített szervezetet tekinti a betegségek elsődleges forrásának, és az ezek által legyengült immunrendszer képtelenségét a betegségekkel szembeni védekezésre. A Gerson diéta célja, hogy helyre állítsa a szervezet egyensúlyát, és feltöltse azt kielégítő mennyiségű szükséges tápanyagokkal, ezáltal állítva vissza az optimális védekező képességet.
A Gerson diétát pozitív eredményekkel alkalmazzák már régóta a rák gyógyításának kiegészítő terápiájaként. Alkalmazzák még több betegség gyógyításaként, többek között a cukorbetegség, asztma, veseelégtelenség, köszvény, magas vérnyomás és különböző allergiák esetében.
A Gerson diéta nem csupán egy újabb étrendet foglal magába, nagyon sok pihenést igényel. Rohanó életmód mellett, hiába tartjuk be az étkezési előírásokat, a kúra hatásfoka messze elmaradhat a kívánt eredménytől. Az önmagunkra való odafigyelés elengedhetetlen velejárója a terápiának. Mindenképpen válasszunk egy olyan hobbit magunknak, mely stresszoldó hatású, megnyugtató és jó érzést okoz számunkra. Ez lehet valamilyen kreatív foglalkozás, de akár a zenehallgatás, vagy a művészetekre való odafigyelés is segíthet. Kerüljük az izgalmakat és az olyan helyzeteket, mely szomorúságot válthat ki belőlünk, mert mindez rontja a Gerson diéta hatékonyságát.
A Gerson diéta szerinti táplálék felvétel kizárólag reggel nyolc óra és este hét óra között történhet, mely során 13 pohár zöldség és gyümölcslevet kell elfogyasztani, mely mint fentebb már említésre került, kizárólag vegyszermentes bio zöldségekből és gyümölcsökből készülhet. A leveket készíthetjük magas C-vitamin tartalmú növényekből, almából,répából, zöld salátából, mángoldból, céklából, vízizsázsából, salátából, petrezselyem gyökérből, paprikából és vörös káposztából. Bármilyen zöldség és gyümölcs megfelel, melynek magas a C-vitamin tartalma, ez évszaktól függően változhat.
Általános táplálkozás:
Spenót, vörös káposzta, fokhagyma, sütni való krumpli, hagyma, paradicsom, zeller, zellerszár, petrezselyemgyökér, petrezselyemzöld, póréhagyma, zöldbab, cukkíni, zöldborsó, csillagtök, édeskömény, sóska, spárga, brokkoli, karfiol,
Aszalt gyümölcsök: mazsola, barack, alma, meggy, szilva, füge
Lenmagolajból napi1-2 evőkanálnyi szükséges.
Gerson diéta könnyített változata daganatos betegeknek, ami 3 évig tart. Az eredeti Gerson diéta másfél év és nagyon kemény.
AMI TILOS AZ EGÉSZ DIÉTA SORÁN !!!!
Minden konzervált, tartósított, fagyasztott, finomított, sózott, füstölt, pácolt, kénezett élelem. Szódabikarbona.
Cukor, só, ecet, alkohol, tej, kávé szájon át, finomított olajban sütni. Műtrágyázott, szennyezett területről bármit is fogyasztani, illetve a permetezett ételek. Alkohol, ananász, csokoládé, avokádó, dió, mandula, mogyorófélék, eper-és málnafélék, édességek bármilyen formában, fehér finomított liszt, fagylaltok, fűszerek, bors paprika, bazsalikom, oregano, fluort tartalmazó fogkrém, gomba, kakaó, kávé, kekszek, sütemények, készételek, narancshéj, citromhéj, nikotin, olajok, szója és termékei, teafélék, uborka, zsírok, csapvíz, szénsavas üdítőitalok.
Ideiglenesen tiltott: a halak, húsok, sajtok, tej, tojás, vaj fogyasztása
A Gerson módszerről bővebben itt olvashat.
Cukorbeteg diéta
A cukorbetegség röviden megfogalmazva, a cukorháztartás felborulását jelenti, mely a megfelelő diétát betartva hatékonyan és tünetmentesen tartható, továbbá a szövődmények megelőzhetőek. Az inzulint a hasnyálmirigy termeli. Funkciója szerint a vérben lévő cukor mennyiséget juttatja be a sejtekbe. Normális esetben a szervezet inzulin termelése pont olyan mértékben történik, amennyire szükség van a cukor beépítéséhez.
Abban az esetben, amikor a hasnyálmirigy nem képes elegendő mennyiségű inzulint termelni vagy a mennyiség ellenére az inzulin képtelen feladatát ellátni, akkor a vérben lévő cukor nem tud beépülni, a vérben marad. Ezt hívjuk úgy, hogy magas vércukor szint. A kezelés minden esetben diétával együtt igazán hatékony. Ebben az esetben az étrendet egyénileg kell meghatározni fizikai jellemzők szerint. Cél, hogy a vércukorérték normális tartományba kerüljön.
Az 1-es típusú diabétesz esetén egyáltalán nincs inzulintermelés. Ebben az esetben szükséges az inzulin pótlás, továbbá a diéta betartása, csak ebben az esetben tartható normális értéken a vércukorszint.
A 2-es típusú diabétesz kialakulása főként idős korban történik. Ebben az esetben a hasnyálmirigy inzulintermelése nem kielégítő a vér cukortartalmához képest. Leggyakrabban a nem megfelelő étkezési szokások és a mozgáshiányból adódó elhízás az oka. A vércukorszint fokozatosan emelkedik, így az inzulin egyre nehezebben és kisebb mértékben tudja ellátni feladatát. Ennél a típusú betegségnél a felesleges súly leadása az elsődleges feladat. Az egészséges táplálkozás és a testmozgás „csodákra" képes, a vércukorszint azonnal csökken.
A cukorbeteg diéta nem egy különlegesen szigorú étrendet takar. Az energia mennyiség, amit szervezetünkbe viszünk, az egyénre szabottan meghatározott, melyhez szükséges a kalóriatáblázat használata. Akinek számára elengedhetetlenül szükséges a fogyás, annak célszerű egy 1400-1600 kalóriás, energiaszegény étrendet bevezetni. Ezt nagyon változatosan meg lehet tervezni, rengeteg meleg és hideg étel létezik, mellyel oly módon tartható a cukorbeteg diéta, hogy akár még élvezetes is lehet.
A cukorbetegség súlyosságától függetlenül, mindenkinek ajánlatos a napi ötszöri étkezés, így el tudjuk kerülni a nagy vércukor ingadozásokat. Érdemes diétás naplót vezetni, így kizárhatjuk azt a tényezőt, hogy elszámoljuk magunkat.
Túlsúlytól függetlenül, minden cukorbetegnek ki kell iktatnia háztartásából a répacukrot, mely még az egészséges emberekre is igen erős károsító hatással van. Ezt a cukorbetegség mértékétől függően helyettesíthetjük mézzel, fruktózzal, vagy súlyosabb esetben édesítőszerekkel. Továbbá érdemes kerülni a tej fogyasztást, mert sok benne a tejcukor, kalóriatartalma pedig igen magas.
Vannak olyan gyümölcsök is, főleg a nyár végén és szeptemberben érő gyümölcsökre vonatkozik ez, melyekben igen sok a gyümölcs cukor, ezért jobb ha cukorbetegek kerülik ezeknek a fogyasztását. Főként a nyári piros gyümölcsök ajánlottak, azokból is hozzávetőlegesen 20 dkg naponta.
Alább láthatunk egy minta étrendet, mely nem kőbe vésett törvény, pusztán segítség ahhoz, hogyan is állítsuk össze diétánkat 1600 kalóriára vonatkoztatva.
Reggeli: 2 dl zsírszegény tej, 40 gramm teljes kiőrlésű kenyér zsírszegény margarinnal és 5 dkg felvágottal.
Tízórai: 3 db korpás keksz egy almával.
Ebéd: rakott zöldbab, melyet 20 dkg zöldbabból, 15 dkg csirkecombból és 3 dkg barna rizsből készítsünk el kevés zsiradék felhasználásával.
Uzsonna: 15 dkg natúr joghurt 2 dkg zabkorpával.
Vacsora: 1 pár baromfi virsli 8 dkg teljes kiőrlésű barna kenyérrel és maximum 2 dkg mustárral.
Ehhez hasonló napi étrendeket igen könnyedén össze tudunk állítani egy kalória táblázat segítségével. Fontos, hogy sok folyadékot vigyünk be szervezetünkbe, mindezt legjobb szénsavmentes ásványvíz formájában, de különböző teák fogyasztása is kellemesen változatossá teheti az étkezéseket.
Fontos megemlítenünk az alkohol lehetséges nélkülözését, mely igen könnyen ronthatja a vércukor szintet. Továbbá nagyon fontos a rendszeres testmozgás, mely lehet akár egy rövid séta naponta kétszer. Jobb erőnléti állapotba hozza testünket, meggyorsíthatja a fogyást, továbbá javítja a tápanyagok felszívódásának hatékonyságát. Ezért mondhatjuk, hogy a testmozgás szinte velejárója kell, hogy legyen a cukorbeteg diétának.
Roboráló diéta - Felerősítő diéta
A felerősítő – vagy idegen szóval: roboráló diéta annyit jelent, hogy a rossz állapotban lévő, leromlott, akár hosszabb ideig betegeskedő személynek egy olyan étrendet állítunk össze, amelytől megerősödik és gyorsabban felépül. Alkalmazható például egy olyan valakinél, akit most műtöttek, és épp lábadozik.
A roboráló diéta hasznos lehet még az olyanoknak is, akik nem a fogyás céljával keresnek speciális étrendet, hanem éppen ellenkezőleg, hízni szeretnének. Itt hasznos lehet megemlíteni, hogy maga a soványság nem feltétlenül betegség miatti állapot, nem feltétlenül negatívum. Lehet egyszerűen alkati, genetikai adottság. Így ebben az esetben szükségtelenné válhat a roboráló diéta alkalmazása.
A soványság – mint nem megfelelő egészségi állapot – kialakulhat helytelen táplálkozás miatt is, amikor kis mennyiségű vagy rossz minőségű ételeket fogyasztunk, ha rendszertelenül étkezünk, valamint akkor is, ha sok alkoholt iszunk. Ilyenkor hasznunkra lehet egy roboráló diéta.
A roboráló diéta lényege, hogy fehérjedús ételeket fogyasztunk, amely nagy energiát biztosít. Ezek közül is válasszuk a könnyen emészthető, jó minőségű ételeket. Néhány példa a roboráló diéta esetében alkalmazható fehérjékre: tojás, sajtok, túró, máj.
A zsiradékokra: vaj, margarin, tejföl. (A roboráló diéta idején figyeljünk arra is, hogy a túlzottan megnövelt zsiradékmennyiség hasmenést okozhat.) A szénhidrátok közül jó lehet például a kenyér, a méz, a kekszek, a keményítők, a liszt, édességként pedig együnk édes gyümölcsöket. Ezek nyilván sokféle formában elkészíthetők. Ha mennyiségben kb. 500 kcal-val eszünk többet, mint amit korábban, azzal kb. heti fél kiló testsúlynövekedéssel tudunk számolni. Ez kb. 2300-3300 kcal energiabevitelt jelent naponta – ha nem egészséges emberről van szó, akkor a beteg állapotától függően.
Emellett napi 1,5-2 liter folyadék bevitelére is hangsúlyt kell fektetni a roboráló diéta alatt. Ezen kívül lényeges, hogy a beteg, legyengült egyén megkapja a szükséges, nagy mennyiségű vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket. Hiszen ha ezeket nem kapja meg, lehet hogy a bevitt tápanyagokat nem tudja megfelelően feldolgozni a szervezet.
Fontos a roboráló diéta alkalmazása során, hogy a gyenge szervezetet semmiképpen se terheljük meg, ne vigyünk be hirtelen nagy adag, nehéz ételeket. Ügyeljünk ehelyett a fokozatosságra. Elérhetjük ezt úgy, hogy többször (akár ötször-hatszor naponta) kis adagokat fogyasztunk. A főétkezéseknek legyen része minél több főzelékféle, a burgonya, a rizs, a tésztafélék.
Tartsunk tízórait, uzsonnát is, amely akár állhat egy gyümölcsből vagy olajos magvakból nem túl nagy mennyiségben. A roboráló diéta étrendjébe beiktathatunk akár egy utóvacsorát is egy kis tejföllel, néhány szem keksszel vagy egy darab sajttal. A fűszerekkel csínján bánjunk, és az ételeket ne édesítsük túl. Mert bár a sok cukor növeli a kalória bevitelt, viszont igazi tápanyaghoz nem jut általa a szervezet, és a roboráló diéta esetében pontosan ez a cél.
Az igazán jó megerősödéshez a roboráló diéta mellett érdemes figyelmet fordítani az elegendő pihenésre és a nyugalomra. Aki nem betegségből lábadozik éppen, hanem egyszerűen csak nagyobb energiát szeretne, illetve hízni egy kicsit, hasznos sportolási lehetőségek után nézni. Jó lehet erre az úszás vagy a súlyzós edzések.
Természetesen a roboráló diéta elkezdésekor, vagy a pontos végzéséhez ajánlatos orvosi vagy szakemberi (pl. táplálkozási szakértő) véleményét kérni vagy bővebben utána olvasni még a témának.
Szálkásító diéta
A szálkásító diéta alapja a megfelelő kalória-bevitel. Heti fél kilogramm súlynövekedéshez napi 500 kalória többletre van szükség. A fehérjebevitel minőségi izmokat eredményez. A szénhidrát az energiaforrás sport közben, ezért edzés előtt érdemes szénhidrátot bevinni. Az izmok építésére azonban nem alkalmasak, ahhoz fehérjére van szükség, ezért az edzés utáni táplálkozás része kell legyen. A zsírfogyasztás főként telítetlen zsírokból álljon a súlyfelesleg elkerülésének érdekében. A bevitt tápanyag erősen befolyásolja az edzés során elért alakváltozásunkat, ezért érdemes rá legalább ugyanannyira figyelni, mint az edzéstervre.
Napi háromszori étkezés nem megfelelő a szálkásításhoz, mert az étkezések között eltelt idő túl hosszú. A tápanyag három óra alatt felszívódik, a továbbiakban pedig szervezetünk az izomzatot kezdi el lebontani, hogy energiához jusson. Ezért a napi ötszöri-hatszori étkezés az ideális. Kevésbé megterhelő a gyomornak és a vércukorszint ingadozását is elkerülhetjük vele. Emellett felgyorsítja anyagcserénket, miáltal a fehérje könnyebben felszívódik és beépül az izomzatba edzés során.
Legfőbb tápanyagaink az izomépítéshez a fehérje, a szénhidrát, a zsírok és a víz. A szénhidrát szolgáltatja az energiát, továbbá segíti a fehérje felszívódását. A szénhidrátok lehetnek egyszerűek és összetettek. Az egyszerű szénhidrátokat, főként a cukrot lehetőleg kerüljük, továbbá a cukros üdítőket és a cukrozott élelmiszereket. Kivétel lehet edzés után a szőlőcukor, mely hirtelen megemeli az inzulinszintet és segíti az edzés utáni táplálék felszívódását. Az összetett szénhidrátot keményítőt és rostot tartalmaznak, ezek a teljes kiőrlésű tésztafélék, zabpelyhek és hasonlóak, zöldségek és gyümölcsök. Főként ezekből fedezzük szénhidrát szükségletünket. A gyümölcs is veszélyes lehet nagy mennyiségben, hiszen egy ember maximum 200 kalóriának megfelelő gyümölcscukrot képes lebontani egy nap alatt, a többi lerakódik.
A zsírokra szükségünk van a vitaminok felszívódásának érdekében, továbbá az immunrendszer erősítésében. Főként növényi olajokkal biztosítsuk a zsírbevitelt, ezek a telítetlen zsírok.
A szálkásító diéta alapja a fehérje. Minden étkezéskor kell fehérjét fogyasztanunk. Edzés mellett a napi szükséglet 2 g/testsúlykilogramm. Leghasznosabb fehérjék a tejben, tojásban, húsban és halfélékben vannak.
A megfelelő mennyiségű víz bevitele nagyon fontos, hiszen ennek hiányában csökken az izomzat teljesítőképessége, továbbá az anyagcsere folyamatok nem működnek megfelelően. Ennek elkerülése érdekében a napi víz bevitel mennyisége ne essen két liter alá.
A mennyiség és minőség összhangja nagyon fontos a szálkásító diéta folyamán. Nem mindegy, hogy miből mennyit fogyasztunk. Az étkezések időpontját az edzés időpontja szerint határozzuk meg. Edzés előtti órákban fogyasszunk szénhidrátot, mely plusz energiát nyújt az edzés során, de fehérjét is fogyasszunk emellett, hogy izmaink hozzájussanak a megfelelő aminosavakhoz. A legfontosabb étkezés a nap folyamán az edzés utáni étkezés, mely főként fehérjéből álljon, továbbá a kreatin bevitel is ekkor ajánlott.
A táplálék-kiegészítők nagyon fontosak. A tömegnövelő és fehérjeporok nagy mennyiségű fehérjét és szénhidrátot tartalmaznak minimális zsírok jelenléte mellett. A legtöbb táplálék-kiegészítő olyan hatóanyagokat tartalmaz, mely a hagyományos ételekben igen kis mennyiségben fordulnak elő. Ilyen a tömegnövelő kreatin, az anyagcsere gyorsítók és a tejsavófehérje. A legfontosabb táplálék-kiegészítők a jó minőségű fehérjepor, a kreatin, a multivitamin készítmények és a glutamin. Ezeket folyamatosan szedhetjük.
Bármennyire is diétázni szeretnénk, mindenképpen először a tömeget kell növelni ahhoz, hogy szálkásítani tudjunk és csak ezután jöhet a negatív kalória egyensúly. Fehérje kiegészítőkre van ehhez szükség, melyet edzés utánra iktassunk be önmagában, vagy napközben szénhidrátos étkezéshez. Másik nagyon fontos kiegészítés az aminosavak bevitele, melyek táplálék-kiegészítők formájában kalória-bevitel nélkül tud megtörténni, továbbá megakadályozza az izomtömeg leépülését. Ehhez komplex aminosavakat érdemes beszerezni, melyek bármikor szedhetők.
A zsírégetők szedése a tömegnövelés után lehetséges, de nem javasolt. Ezeknek a fő hatóanyaguk a koffein, mely gyorsítja a szívverést, megemeli a vérnyomást, ezáltal több kalóriát égetünk. Ennek fényében láthatjuk, hogy ezek nem csodaszerek és nem is nélkülözhetetlenek.
Amerikai diéta
Sokak véleménye szerint az Amerikai diéta a világ leghatékonyabb diétája. Ehhez a kúrához hatalmas önuralomra van szükség és akaraterőre, hiszen sokmindent kell megvonnunk magunktól, viszont ennek eredményeképpen látványos súlycsökkenés a jutalmunk. Az amerikai diéta egy roppant mértékű kalóriaszegény fogyókúra. Nagyon szigorú étrendet tartalmaz, mely erősen korlátozva van a szénhidrátoktól és fehérjéktől, továbbá erőteljesen zsírszegény. Ezzel ellentétben nagyon vitamindús.
Kizárólag olyan ember számára ajánlatos, aki nincs kitéve erős fizikai megterhelésnek, mert a kalória megvonás átmeneti gyengeséggel járhat. Pontosan ezért kismamáknak, gyermekeknek, idős és beteg embereknek tilos az amerikai fogyókúra. Gyermekeknél fejlődési rendellenességeket okozhat, kismamáknál a gyermek fejlődésének rovására mehet, idős vagy beteg embernek rosszabbodhat a fizikai állapota és súlyosbodhat a betegsége. A legenyhébb betegség esetén is mindenképpen kérjük ki orvos tanácsát, mert az amerikai diéta valóban erőteljesen megterhelheti a szervezetet.
Az amerikai diéta során tilos a cukorfogyasztás, semmilyen édességet nem vihetünk szervezetünkbe, még a diétás édességeket sem. A tésztafélék, lisztes ételek, péksütemények, kenyérfélék fogyasztása szintén tilos, még kis mennyiségben sem megengedett. Tiltott továbbá minden fajta zsiradék, a zsír, olaj, margarin, vaj. A tejtermékek fogyasztása minden formában tiltott, továbbá a húsok közül nem megengedett a sertéshús, libahús és a kacsahús, még felvágott formájában sem.
A fenti tiltott élelmiszerek alapján láthatjuk, hogy nagyon sokminden kerül kivonásra az étrendünkből az amerikai diéta során, éppen ezért ez rövid ideig tartható diéta csupán, hiszen hosszabb idő alatt nagyon komoly hiánybetegségek léphetnek fel. Az amerikai diéta öt napos és maximum háromszor ismételhető. Három héten túl nem szabad folytatni, mert súlyos következményekkel járhat egészségünkre nézve. A diétát szigorúan betartva három hét alatt akár tíz kilót is fogyhatunk, és esélyes, hogy ezt az állapotot megtartsuk.
A mintaétrend a következő:
Hétfő
Reggeli: Két szelet kétszersült egy naranccsal, egy csésze kávé vagy tea.
Ebéd: Két szelet kétszersült egy főtt tojással és egy naranccsal, egy csésze kávé vagy tea.
Vacsora: Két szelet kétszersült fél fej salátával és két paradicsommal.
Kedd
Reggeli: Két szelet kétszersült egy naranccsal, egy csésze kávé vagy tea.
Ebéd: Két szelet kétszersült egy főtt tojással és egy naranccsal, egy csésze kávé vagy tea.
Vacsora: Két szelet kétszersült 6 dkg tatár bifsztekkel, egy paradicsommal és egy naranccsal, egy csésze kávé vagy tea.
Szerda
Reggeli: Két szelet kétszersült egy naranccsal, egy csésze kávé vagy tea.
Ebéd: Egy főtt tojás egy naranccsal és egy fej salátával.
Vacsora: Egy szelet kétszersült három szelet gépsonkával és egy naranccsal, egy csésze kávé vagy tea.
Csütörtök
Reggeli: Két szelet kétszersült egy naranccsal, egy csésze kávé vagy tea.
Ebéd: Egy szelet kétszersült egy paradicsommal és egy csemege uborkával.
Vacsora: Egy szelet kétszersült 6 dkg tatárbifsztekkel két paradicsommal és egy almával.
Péntek
Reggeli: Két szelet kétszersült egy naranccsal, egy csésze kávé vagy tea.
Ebéd: Egy szelet kétszersült 20 dkg gépsonkával és egy paradicsommal.
Vacsora: 25 dkg főtt répa egy főtt tojással és egy paradicsommal.
A mintaétrendben a kávé és a tea szigorúan cukor és tej nélkül értendő, hiszen mint korábban említve lett, ezek teljes mértékben tiltottak az amerikai diéta ideje alatt. A mintaétrend alapján láthatjuk, hogy nagyon szigorú megvonások vannak a kúra során, éppen ezért semmi esetre se végezzük el háromszor öt napnál tovább. Amennyiben nem vagyunk elégedettek az eredménnyel és mindenképpen ismételni szeretnénk, tartsunk egy pár nap pihenőt, mely idő alatt a táplálkozásunk legyen protein és zsírszegény, de semmiképpen sem teljes megvonás, azután folytassuk, de mindenképpen csak fokozott odafigyeléssel és óvatossággal.
Amennyiben az amerikai diéta három hete után biztosak szeretnénk lenni az eredmény tartósságában, érdemes hetente egy úgynevezett böjt napot tartani, ami a következőkből álljon. Reggeli helyett mindössze egy pohár citromos vizet igyunk. Ebédre egy szelet kétszersültet egy almával. Vacsorára egy szelet kétszersültet egy főtt tojással és egy paradicsommal.
Két fontos része van még a kúrának, mint azt minden diéta, az amerikai diéta is megköveteli. Az első és legfontosabb a nagymértékű folyadék bevitel, mely jó minőségű, szénsavmentes ásványvíz vagy forrásvíz legyen. Ez megkönnyíti a fogyást, és csökkent valamennyit az éhség érzeten. A másik fontos tényező a mozgás. Az amerikai diéta elég megterhelő, így hiábavaló követelés lenne, hogy emellett még edzés terv kerüljön bevezetésre, de napi fél óra séta jót tesz, mind a fogyásnak, mind a feszültség levezetésének.
forrás:wellnessorigo.hu
Vissza az oldal tetejére