Hogyan alakul ki a narancsbőr?
Mitől alakul ki?
Ránk, nőkre sokkal inkább jellemző a zsírlerakódás és felhalmozódás. Ennek hátterében különböző hormonális okok húzódnak meg, hiszen a folyamat bizonyos mértékig az ösztrogén és a progeszteron szabályozása alatt áll. Kialakulásában számos tényező játszik szerepet. Fontos megvizsgálni, hogy az adott testtájnak milyen mértékű a zsírfelhalmozódásra való természetes mértékű hajlama.
A narancsbőr kialakulásában több tényező is szerepet játszik. Fontos a genetikai faktorok hatása. Megfigyelések szerint akinek családjában előfordult a narancsbőr, az maga is szenvedni fog tőle. Emellett az életmód is sokat számít. A rendszeres sportolás csökkenti a narancsbőr megjelenését, mivel az izomszövet megszaporodása feszesebbé teszi a fölötte elhelyezkedő bőrt, a zsírszövet mennyisége csökken, a kötőszövet pedig erősebbé válik. A táplálkozás szerepe is kiemelkedő: az egészséges táplálkozás sokat javíthat a helyzeten, míg a tápanyagokban szegény ételek rendszeres fogyasztása, a konyhakész vagy gyorséttermi választék előtérbe helyezése, a nem kielégítő folyadékfogyasztás rontja az állapotot. A dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás szintén a narancsbőr kialakulásának, súlyosbodásának irányába hat.
A narancsbőr (cellulit) fő okozója az ösztrogén női hormon, amely hatást gyakorol a véredényekre, kötőszövetekre, növelve azok áteresztőképességét. Az eredmény: többletfolyadék, amely a csípő, comb, has és fenék területeire áramlik, ahol feltorlódva alakul ki a cellulit. Mivel a folyadék eltávolítása nem könnyű, az megkötött méreganyagok, szabadgyökök további károkat képesek okozni a helyi szövetekben. A zsírsejtek ezeken a területeken immobilissá válnak, kialakulnak az úgynevezett "zsírcsapdák".
Bár a pontos kiváltó ok a mai napig nem tisztázott, szakértők szerint a narancsbőr (cellulit) fő oka az ösztrogén női hormon. Ezért lehetséges, hogy a nőknél a narancsbőr első jelei már pubertás korban észlelhetők. Az ösztrogén sokszor hatással van az erekre, növeli azok permeabilitását, valamit növeli a zsírsejtek méretét. Az eredmény: folyadék többlet, mely olyan területekre áramlik, ahol a cellulit esetlegesen felhalmozódik. Nehezen kiüríthető, megköti a a szabadgyököket és a méreganyagokat, károkat okoz a helyi kötőszövetekben oxidációs aktivitásának fokozódása okán . Ezeken a területeken a "zsírcsapdákat" nagyon nehéz elmozdítani, ezért mozgás és a diéta önmagában nem elég, ha egyáltalán képes segíteni a cellulit (narancsbőr) visszaszorításában
A cellulit és a striák
A cellulit, egy tipikusan női problémának tekinthető, megjelenési formáját tekinthetjük egyfajta másodlagos nemi jellegnek is. Először közvetlenül a pubertáskor után is megjelenhet, összességében a nők körülbelül 90%-át érintő problémáról beszélünk. Nemcsak kizárólag a túlsúlyosokat érinti, vékony testalkatnál ugyanúgy előfordulhat, mint a túlsúlyosoknál. A narancsbőr (cellulit) tünetei, külső jelei a bőr alatti kötőszövetben felhalmozódott és elraktározódott zsír miatt keletkeznek. Mindenekelőtt a hízásra hajlamos testrészeken, a combon, fenéken és hastájon. A zsírlerakódás együtt jár a vízvisszatartással és a kötőszövet idő előtti öregedésével. A narancs héjához hasonló jelleg kialakulásának oka, a megnagyobbodott zsírsejtek benyomulása a bőrben található kollagén rostok közé. A kollagén rostok a zsírsejteket körülhálózva kemény csomókat képeznek a zsírsejtek körül. Ezen göböcskék teszik a bőr felületét a narancs héjához hasonlóan egyenetlenné, görcsössé.
A hormonok jelentősége (a nők esetében az ösztrogén hormon) a testalkat és a bőr milyenségének meghatározásában kiemelten fontos. A bőr minősége és a hormonok közötti összefüggés egy nő élete során folyamatosan jelen van. A hormonok az egészségi állapot szempontjából is fontosak, de kiemelkedő jelentőségük van az alak, ill. a bőr minőségének szempontjából is. Ez a magyarázata annak, hogy a hormonális változások (a serdülőkor, a hormontartalmú tabletták, a gyermekvárás, a változókor) a testalkat, ill. a bőr változásait is befolyásolják, olyan problémák kialakulásáért felelősek, mint a cellulit, ill. a striák.
A hormonális változások, ezen belül a nők esetében elsősorban az ösztrogén hormon szintjének változása jelentős hatással van a narancsbőr (cellulit) kialakulására. Az ösztrogén szintjének ingadozása okán jelentősen nőhet a zsírszövetek zsírtároló kapacitása.
A hormonszint növekedése tehát nagymértékben kedvez a narancsbőr (cellulit) kialakulásának.
A striák a bőr alatti kötőszövetben kialakuló csíkok is leginkább a hízásra hajlamos testtájékon, vagyis a hason, a fenéken és combon tapasztalhatók, de a felkaron, a melleken és a csípő tájékán is előfordulhatnak. A csíkok lehetnek lilás-vöröses színűek, idővel elhalványodnak és színük fehéres a gyögyház színhez hasonló lesz. A striák spontán módon sajnos nem múlnak el. A hormonális változások, pl. az ösztrogénszint hirtelen növekedése következtében a bőr alatti kötőszövetet alkotó rugalmas rostok nem tudnak ellenállni a fokozott terhelésnek és elszakadnak. Ekkor keletkeznek a bőr felszínén egyértelműen kirajzolódó striák. A striák kialakulásában, ugyanúgy, mint a narancsbőr kialakulásában elsődleges fontosságú a hormonális változás.
A kor előre haladtával az alakváltozásért tehát két tényező felelős, a zsírsejtek számának egész életen át tartó növekedése és ezzel összefüggésben a bőrminőség megváltozása. Az évek múlásával a szervezetben nő a zsírsejtek száma, és ezzel egyenes arányban nő a raktározás képessége. A már kialakult narancsbőr (cellulit) így súlyosbodhat, ill. állandósulhat. A nagy számban jelen lévő zsírsejtek deformálhatják a kötőszöveti rostokat.
A narancsbőr (cellulit) által érintett területeken végsősoron egyfajta idő előtti bőröregedési folyamat zajlik. Ehhez adódnak hozzá a tényleges bőröregedés tünetei, a kötőszövetek rugalmatlansága, az elvékonyodott bőr, melyek tovább erősítik a cellulit kialakulását. Ez a bőr megereszkedéséhez vezet, elmélyítve, súlyosbítva a kialakult narancsbőr (cellulit) jellegzetes tüneteit.
Vissza az oldal tetejére