Narancsbőr (cellulit)
Narancsbőr az cellulit és nem cellulitisz:
A cellulitisz orvosi szakkifejezés és nincs köze a narancsbőrhöz (cellulithoz), szeretnénk eloszlatni azt a tévhitet, hogy a narancsbőr és a cellulitisz ugyanaz.
A cellulitisz tulajdonképpen egy gyulladásos állapot, a szövetek fokozott gyulladását jelzi, vagyis nem arról a rendellenességről van szó, amit a bőr felületén két ujj között összenyomva, vagy egyes esetekben a bőr összenyomása nélkül is tapasztalhatunk. A narancsbőr (cellulit) megjelenése esetén a bőrfelszín egészséges, viszont esztétikailag kifogásolható. A bőrfelszín nem egyenletes, hanem a narancs héjához, a narancshoz hasonló felületű, megjelenésű. Tehát nagyon fontos kiemelnünk, hogy a narancsbőr (cellulit) nem orvosi jellegű probléma.
A narancsbőrről (cellulitról) bővebben:
A cellulitisz nem azonos tehát a narancsbőrrel vagy cellulittal. A cellulit a bőr alatti kötőszövetek kocsonyásodása. A narancsbőr (cellulit) a hormonrendszer működésével és az anyagcsere folyamtokkal van összefüggésben. Konkrétan az ösztrogén nevű hormon termelődéséhez köthető, vagyis elsősorban nőknél jelentkezik. Ha a szervezet túl sok ösztrogént termel, a máj ezt már nem tudja megfelelően semlegesíteni, üríteni. A kötőszövetben raktározott zsír és víz miatt változik a kötőszöveti állomány, ami felületi elváltozást okoz.
Éppen ebből adódik az a tény, hogy nincs közvetlen összefüggés az elhízás, a túlsúly és a narancsbőr (cellulit) között. Vagyis a narancsbőr (cellulit) problémával ugyanúgy küzdhet egy túlsúlyos és egy karcsú, súlyfelesleggel nem rendelkező nő is.
Érdekességek:
A narancsbőr (cellulit) tehát szinte kizárólag a nők körében jelentkezik. Mondhatnánk: „a mázlista férfiak" körében ritka jelenségnek számít. Többnyire már kamaszkorban megjelenik, mivel akkor zajlik az első hormonális változás, de itt kisebb az előfordulási arány. Nagyobb százalékban jelentkezik a további hormonális változások során pl. a hormontartalmú gyógyszerek (fogamzásgátló), a terhesség, vagy a klimax időszaka alatt.
Összefoglalva tehát a cellulit vagy köznapi nyelven narancsbőr a bőralatti kötőszövetek úgynevezett gél képződései, göröngyös lerakódások, amelyek túlzott ösztrogén-termelődésre következtetnek be.
Egy másik sarkalatos probléma, hogy a cellulit az esztétikai hátrányon túl jelentősen rontja a szervezet méregtelenítését, mivel amikor a máj már nem tudja megfelelően semlegesíteni és kiüríteni az ösztrogént, akkor az ösztrogén hatására megváltozik a bőralatti rostos kötőszövet, amely elősegíti a víz és a só visszatartását és a zsír lerakódását. A ki nem ürült salakanyagokat a kötőszövet nagy mennyiségben képes tárolni. A narancsbőr (cellulit) problémákat sajnos nem lehet csupán otthoni kezeléssel, krémekkel orvosolni, erre is tökéletesen alkalmas az ultrahangos zsírbontás, a nyirokmasszázs. Az elégtelen napi folyadékbevitel a narancsbőr (cellulit) kezelést meghiúsíthatja. Ezért nagyon fontos, hogy a napi folyadékbevitel jóval magasabb legyen, mint egyébként. A napi 2,5-3 liternyi folyadék fogyasztás mellett a narancsbőr kialakulását megelőzendő rendkívül hasznos, hogy testünket edzésben tartsuk, ezzel csökkenhet a narancsbőr kialakulásának veszélye.
A cellulit vagy narancsbőr kialakulása tehát összetett folyamat, összefüggésben van:
• a helytelen táplálkozással, folyadékbevitellel,
• szervezetünk méregtelenítő folyamataival,
• az elégtelen máj- és veseműködéssel,
• az elégtelen nyirokkeringéssel,
• az mozgásszegény életmóddal,
• genetikai adottsággal,
• az ideg- és hormonrendszerben beálló zavarokkal.
További hajlamosító tényezők:
• Keringési zavarok
• Ülő munka
• Serdülőkori problémák
• Menopauza
• Terhesség
• Túlzott alkoholfogyasztás
• Táplálkozás (fokozott zsír- és alacsony folyadékfogyasztás)
• Pszichoszomatikus tényezők
• Stresszes életmód.
A narancsbőr (cellulit) típusai:
Érintésre, nyomásra lehet érzékeny a bőrfelület. Alapvetően két típusú narancsbőrt ismerünk: a kemény cellulit a fiatal nőket, kamaszokat érinti, elsősorban a combon és a medence területén jelenik meg. A lágy cellulit lehet a fájdalmas és nehezebben kezelhető. Elsősorban a „harminc pluszos" nőket érinti és előfordulhat a test különböző területén.
Vissza az oldal tetejére